Gymkhana i Tsucuba Short #396
/
Forza Motorsport 2
/
Mennyt
/
kurppak
Saa tulla sekä neliluisusella, että takavedolla. Säännöt kerrotaan paikanpäällä. Siirrellään niin, että saadaa mahd. paljon porukkaa mukaan. Ei racing-nakkeja.
Osallistujat
Kuvat
Ei vielä kuvia.
Videot
Ei vielä videoita.
Kommentit 20 kommenttia
wtf :D
e: tollasestako on [linkki http://www.youtube.com/watch?v=RHgjFPhhzY8]kyse?[/linkki]
Kaikkitietävä Google kertoo totuuden kuten aina: "Gymkhana on sarja viestikilpailuja, jotka ratsastetaan nopeilla ja ketterillä poneilla." ;)
Jåå. Svenssonia osaaville[linkki http://sv.wikipedia.org/wiki/Gymkhana]Wikistä lisää tuskaa[/linkki]. Toivottavasti et kurppak kovin vaikeita sääntöjä tee ;)
"Ei racing kavioita".
Ei kyllä nyt mennään ihan hauskanpito-linjalla.
Vedetään lyhyt Tsucuba luisussa pienellä 'taito-osuudella'. Jokainen vetää yhden runin nyt ainakin alustavsti ja pisteitä annetaan sekä vauhdista, että meiningistä. Yksi tuomari on siis pakollinen, mielellään taito-osuudelle toinen.
Kuulostaa rennolta. Ei itseltäni luisuttelut luonnistu niin jätän radan auki paremmille.
Voishan tätä varten jonkun polkuauton väsätä.
Tähän on pakko osallistua! Autokin on jo mielessä :D
Teron kommentista tuli mieleen, että viestikisaa voisi oikeasti kokeilla joku kerta :D
öfftöpic
^Juu ei tod. paha idea! Joku kohtuu pituinen rata ja pari kuskia. Jotain vaihtelevaa kisaa ainakin ois. Pääsuoralla oltava leveyttä, että kapulan vastaanottajat sopii olemaan rinnakain. Vaikka yksiväriset autot niin tiimin erottaminen helpottuu, ja vierelle pitää pysähtyä ennenkuin jatkava matkaan. :p
/öfftöpik (Sorry kurppak)
Ei kyllä nyt mentiin saunan taa (, joka kerran meinas palaa mokoma [meillä siis pihalla myös sauna])
Mä tuun nelikolla jossa saatanasti heppoja ja saa helposti luisuun ja ympäri ja OJAAN! PER
Nelikaviolla aikaindeksi on 1:20 ja takavedolla 1:30. Jokainen alitettu sekunti (pyöristettynä) on yhden pisteen arvoinen. 10 pistettä tyylistä ja lisäksi 10 pistettä taito-osuuden tuomarilta.
Ei nämä säännöt ole kiveen hakattuja, saa ehhottaa parannuksia.
Nyt on auto valmiina, vaikkakaan en tiiä edelleenkään että mikä tässä kisassa on idea :D
Vetästä lyhyt Tsucuba luisussa kovaa ja korkeelta yhdellä kasin muotosella pikku hidasteella.
Saas nährä miten mun auto pärjää näitte nelareiden keskellä.
Aattelin kans tulla takavedolla..
Tarkoitus olisi, että molemmilla pystyy saamaan ihan yhtä hyvät pisteet. Ja kuten sanoin, sääntöihin voi vielä vaikuttaa. Ite meinasin tulla myös takavdolla, mut sitten löysinkin tallinpohjalta tuommoisen. Voipi olla, että vaihtuu takavetoon vielä, en tiedä.
olisko tarkotus luisutella koko rata ympäri vai saako myös ajaa grippinä, mutta se kasikko osuus täytyisi ajaa hienossa luisussa?
Saahan suorilla grippinä ajella. Mutkat toki luisussa, kaikki jos haluaa maksimaaliset pisteet.
mää tuun homer pösöllä :P kierrokset ku pitää 9500 nii hyvin menee :D